Sosyal Medya ve Kişisel Gizlilik

2 yıl önce, Numara Market


Sosyal Medya ve Kişisel Gizlilik

 

Sosyal Medya ve Kişisel Gizlilik

2012 yılında “Peace” adında bir hacker tarafından yapılan büyük bir siber saldırı, 117 milyondan fazla LinkedIn kullanıcısının şifresini sömürdü. İlk saldırıdan sonra ve kargaşa çöktükten sonra, yeni protokoller devreye sokuldu ve ihlal herkesin gözünde unutuldu, fakat aynı hacker tekrar bir saldırı düzenledi. Yaklaşık beş yıl sonra, “Peace” aynı hacker, LinkedIn platformunu yine çok derinden sarstı. Milyonlarca kullanıcının verileri (veya Facebook gibi sitelerde milyarlarca) web'de dolaşırken, sosyal medya platformlarında sıkı güvenlik ihtiyacı açıktır. Sadece Facebook her gün 600.000'den fazla siber saldırı denemesi aldığını bildirdi. (Bu, NSA'in her gün 300 milyon hack girişimine kıyasla hiçbir şey olmamasına rağmen!)

Sosyal medya kullanıcılarının yaş aralığı ve teknoloji deneyimi düzeyi güvenlik yönetimini daha da karmaşık hale getiriyor. Sosyal bir platformun yalnızca bilgisayar korsanlarıyla mücadele etmekle kalmaması, aynı zamanda kişisel güvenlik uygulamaları temel olabilecek kullanıcıları da koruması gerekir. Amerikalıların sadece yüzde 18'i düzenli olarak sosyal medya şifrelerini değiştirdiğini bildiriyor.

Yani hem yabancı hem de yerli bilgisayar korsanlarından gelen sürekli saldırı tehdidi ile bu platformlar bilgilerimizi güvende tutmak için tam olarak ne yapıyor?

Büyük sosyal platformların her biri, kullanıcıları ve endüstri bilgi blogcularını yeni güvenlik ilerlemeleri, sahtekarlıkla mücadele taktikleri ve zaman zaman hack'lerle ilgili koruyan kendi güvenlik sistemlerine sahiptir. LinkedIn, Twitter ve Facebook güvenlik ekiplerinin, insanların her gün kullandıkları sosyal platformları korumak için neler yaptığını karşılaştırmak için belirli bir komisyon kurulmuş durumda.
Her platformun kendine özgü zorlukları olsa da, her birinde olan ortak yönlerden biri hata ödül programıdır. Her platformun politikası hakkında daha fazla bilgiyi kendi sitelerinde bulabilirsiniz:

  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram

Her politika kendi sitesi için çok başarılı oldu. Ancak, bu güvenlik önlemleri mevcut olmasına rağmen, bilgisayar korsanları her zaman eğrinin bir adım önünde ilerlemeye çalışıyor.

Örneğin, Twitter otomatik robot sayısını azaltarak platformlarının güvenliğini ve bütünlüğünü korumaya çalışıyor. “ Bloglar olumlu ve hayati bir araç olsa da, müşteri desteğinden kamu güvenliğine kadar, hackerlar savaşlarını bir blog yayınında açıkça duyurdular, hizmetimizin temel işlevselliğini zayıflatmak için botların ve diğer manipülasyon ağlarının kullanılmasını kesinlikle yasaklıyoruz.” Dedi Twitter. 

Sosyal medyanın güvenliğini ve mahremiyetini koruma mücadelesinin henüz bitmediği açıktır, ancak şirketlerdeki veri güvenliği ekipleri büyümeye, öğrenmeye ve bilgi paylaşmaya devam ettikçe, oyunun önünde olmaları umulmaktadır.
 


Henüz hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan sen ol!
Yorum Yap