Numara Onayı ve Kişisel Gizlilik

2 yıl önce, Numara Market


Numara Onayı ve Kişisel Gizlilik

 

Numara Onaylama ve Kişisel Gizlilik

Bir hesap oluştururken veya kaybolan bir şifreyi kurtarmaya çalışırken, telefon numaranızı girmeniz istenebilir. Sağlayıcınız size, daha sonra çevrimiçi olarak girebileceğiniz bir doğrulama kodu içeren bir kısa mesaj gönderir (veya telefonunuzu arar). Bu onlara hesaba erişenin gerçekten sizin olduğunuzu kanıtlamanızın en doğru ve kesin yoludur.

 

Telefon ile Doğrulama Kişisel Gizlilik İçin Riskli Mi?

Herkes telefon numaralarını Google ve Microsoft gibi büyük şirketlerle paylaşmaktan çekinmiyor. Vermek için aşırıya kaçan bir kişisel bilgi gibi görünse de, telefon doğrulamasının esas olarak hesabınızı korumak için var olduğunu fark etmek önemlidir. Telefon numaranızın başka herhangi bir nedenle kullanılması pek olası değildir.

Yasal bir bakış açısıyla konuşamasak da, ofisinizdeki neredeyse herkesin son birkaç yıl içinde birkaç çevrimiçi hizmet için telefon doğrulaması kullandığını söyleyebiliriz. Hesaplarımızı doğrulamak dışında hiçbir zaman bu sağlayıcılar ile bağlantı kurulmadı ve telefon numaralarının reklamverenlere veya tele-pazarlayıcılara satıldığına inanmak için herhangi bir nedenimiz yok. Telefon doğrulamasını acil bir irtibat numarası vermek gibi düşünmek yardımcı olabilir. Hesabınızla ilgili bir sorun olursa çevrimiçi hizmet sağlayıcısının sizinle doğrudan iletişime geçmesi daha kolay olacaktır.

Google ve Facebook gibi bazı hizmetler, iki adımlı bir doğrulama programının parçası olarak bir telefon numarası kullanmanıza bile izin verir. Temel olarak, hesabınızda yeni bir bilgisayardan her oturum açışınızda, bir doğrulama kodu girmek için telefonunuzu kullanmanız gerekir. Bu, bir başkasının hesabınıza girmesini çok daha fazla zorlaştırır.

 

Başka Seçenek Var mı?

Bu tür hizmetleri kullanmak istiyorsanız, ancak yine de telefon numaranızı vermemeyi tercih ediyorsanız, aşağıda listelenen birkaç alternatif vardır. Karşılaştırılabilir olsa da, bu hizmetler her zaman Google veya Microsoft ile bulabileceğiniz tek bir hesabın rahatlığını sunamaz. Yine de, gizlilik sizin için önemliyse, bu seçenekler makul bir alternatif sunar.

  • Hushmail: Bu, mesajlarınızı şifreleyen, hiçbir reklam görüntülemeyen ve telefon doğrulaması gerektirmeyen ücretsiz bir e-posta hizmetidir.
  • DuckDuckGo: Bu, arama geçmişinizi takip etmeyen ücretsiz bir arama motorudur.
  • Burner: Bu, geçici bir telefon numarası oluşturan bir akıllı telefon uygulamasıdır. Bunu telefon numaranızı doğrulamak için kullanabilirsiniz, ancak iki adımlı bir doğrulama programı için çalışmaz. Ayrıca uygulamanın kullanımının ücretsiz olmadığını lütfen unutmayın.


Henüz hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan sen ol!
Yorum Yap